Makine Tezgah Kontrolü

İçindekiler

Makine Tezgah Kontrolü

Makine Tezgah Kontrolü Nedir ?

Makina imalatında veya son kullanıcının ihtiyacı olan parçaları üretmek için kullanılan tezgahlardır. Bu parçaları farklı mekanik hareketlerle yapabilmektedirler. Bu tezgahların temel güvenlik kriterleri benzerlik arz ederken makinanın fonksiyonuna göre muayane TSE kontrol kriterleri değişkenlik göstermektedir.

 

Bazı Tezgahlar:

Presler

Saç İşleme Makina ve Tezgahları

Ağaç İşleme Makina ve Tezgahları

Matbaa / Ofset Makineleri

Tekstil / Dokuma Örme Makineleri

Torna Tezgahları

Freze Tezgahları

Planya Tezgahları

Taşlama Tezgahları

Bohrwerk Tezgahları

Erozyon Tezgahları

Matkap Tezgahları

Kaynak Makineleri

Ölçme Kontrol Tezgahları

Dişli Taşlamalar

Dişli Açmalar

CNC İşleme Tezgahları

 

Makine Tezgah Kontrolü Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Bu ölçüm yapılmadan önce F067 Muayene öncesi hazırlık kılavuzu firmaya bildirilir.

Firmadaki taşıma ekipmanıyla alakalı yetkili personele ulaşılır. Firmaya taşıma ekipmanıyla alakalı muayene öncesi yapılması gerekenlerin yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi alışverişi yapılır.

 

Görsel Kontroller: Zemine bağlantısı, operatöre koruma siperlikleri, dönen hareketli parçalar için koruyucu ve kapaklarının kontrolü. İş parçasının karoserden taşması durumunda muhafazalık varlığı. Topraklama raporunun varlığı sorgulanır.

Motorda yağ kaçağı, korozyon, görülebilen çatlaklar, deformasyon durumu, çarpıklık-eğrilik vb. gibi kontroller yapılır. Periyodik bakım kartları ve onarım kayıt defteri olup, olmadığı.  Operatörün makina titreşimden minimum etkilenmesi için önlemlerin varlığı.

 

İşlevsellik kontroller: Koruyucu kapaklarına bağlı acil stopu tetikleyen sviçlerin işlevselliği. Ekipmanın  acil stop çalışırlık durumu.

 

Güvenlik Donanımları Konrolleri: Redüktör dişlisiyle tambur dişlisi arasındaki zincir muhafaza kapaklı olmalıdır. Faz sırası koruma rölesi kontrolü yapılır.

 

Makine Tezgah Kontrolü Periyodik Kontrolü Neye Göre Yapılır ?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, TS EN ISO 12100, TS EN 60204-1, 2006/42/AT” Makinalarda Emniyet Yönetmeliği ve standartlarına göre muayenesi gerçekleştirilir. Ayrıca İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği                                                                                                                                                                                                                                              

Makine Tezgah Kontrolü Periyodik Kontrolü Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır ?

Kaldırma iletme ekipmanları arasında yer alan Makine Tezgahları 6331 sayılı “ İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’inde de belirtildiği gibi yılda 1 defa veya daha fazla Makine Tezgahının periyodik kontrollerinin yapılması yasal zorunluluktur.

 

Makine Tezgah Kontrolü Raporu Nasıl Hazırlanır ?

Muayenesi yapılacak ekipmanın İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde ve Ürünün standart’ın da belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı Teknik Uzman tarafından gözlemlendikten sonra bulunan sonuçlar rapora işlenerek Teknik Amirin onayı ile rapor hazırlanmış olur.

 

Periyodik Muayene Sonucu Uygunsuzluk Bulunması Halinde Ne Yapılmalıdır ?

Makine Tezgah Periyodik Muayene kontrolü yapılan ekipmanın muayenesi yapıldıktan sonra uygunsuzluk bulunması halinde en kısa süre zarfında ekipmanın uygunsuzluklarının giderilmesi ve uygunsuzluklar giderildikten sonra ekipmanın ANOT Mühendislik Teknik Uzman tarafından tekrar muayene edilmesi gerekmektedir.