Gürültü Ortam Veya Maruziyet Ölçümü

İçindekiler

Gürültü Ortam Veya Maruziyet Ölçümü

Gürültü Ortam Maruziyet Ölçümü Nedir ?

Herhangi bir işyerindeki çalışanın maruz kaldığı gürültünün A-ağırlıklı eşdeğer basınç seviyesinin 1 çalışma günü (8 saatlik) referans alınarak hesaplanmasıdır.

Gürültü insan yaşamını etkileyebilecek işitsel ve psikolojik problemler yaratacabilecek ciddi bir dış etmendir. Devamlı yüksek derecede gürültüye maruz kalan insanların işitme problemleri yaşadıkları ve sağırlığa kadar yol açabilmektedir. Bu yüzden gürültü ölçümleri gerek iş güvenliği gerekse insan sağlığından dolayı önemli bir konudur.

Gürültü ölçümü, bulunan ortamda gürültü birimi olan desibel (dB) olarak gürültü düzeyinin ölçülme işlemine denilmektedir.

 

Gürültü Ortam Maruziyet Ölçümü Nasıl Yapılır ?

Gürültü ölçümü esnasında cihazımızı işletmenin farklı noktalarında kurarak ölçümler alınmalıdır.

Gürültü ölçümü esnasında dış faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Dışarıdan gelen rüzgar ve yağmur sesi gürültü ölçümünü etkileyen dış seslerdir, bu nedenle ölçümün yapılacağı gün ve hava koşullarının olabildiğince dingin ve sakin olmasına dikkat edilmelidir.

 

Gürültü Ortam Maruziyet Ölçümü Neye Göre Yapılır ?

Ölçümler İSGÜM yeterlilik belgesi kapsamında yer almaktadır. TS EN ISO 9612, TS 2607 ve ISO 1999 standartlarına göre muayenesi gerçekleştirilir.

 

Gürültü Ortam Maruziyet Ölçümü Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır ?

Mevzuatta ortam gürültü ölçümü sıklığı ile ilgili bir bilgi yer almamaktadır. Bu yüzden İş veren, iş hijyeni ölçüm, analiz ve testlerini risk değerlendirmesine bağlı olarak yaptırmaktadır.

Ayrıca ortam gürültü ölçümü sonrasında işletmedeki gürültü ses kaynaklarının eklenmesi (yeni makina alınması vb.) , iş yapış süreçlerinde değişiklik olduğunda ortam gürültü ölçümü tekrarlanmalıdır. Genellikle ortam gürültü ölçümü çok tehlikeli sınıf işletmelerde 2 yılda bir, tehlikeli sınıf işletmelerde 4 yılda bir, az tehlikeli sınıf işletmelerde 6 yılda bir yeniden yapılması gerekir. Ortam gürültü ölçümü sürelerinin iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin uygun görmesi halinde daha öne çekilebilir.

 

Gürültü Ortam Maruziyet Ölçümü Nasıl Hazırlanır ?

Gürültü Ölçümü yapılan mahalin TS EN ISO 9612, TS 2607 ve ISO 1999 standartlarına göre da belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı Teknik Uzman tarafından gözlemlendikten sonra bulunan sonuçlar rapora işlenerek Teknik Amirin onayı ile rapor hazırlanmış olur.

 

Ölçüm Sonucu Uygunsuzluk Bulunması Halinde Ne Yapılmalıdır ?

Gürültü Ölçümü yapılan mahalin ölçümü yapıldıktan sonra uygunsuzluk bulunması halinde en kısa süre zarfında ekipmanın uygunsuzluklarının giderilmesi ve uygunsuzluklar giderildikten sonra ekipmanın ANOT Mühendislik Teknik Uzman tarafından tekrar ölçümün yapılması gerekmektedir.