Havalandırma Tesisatı

İçindekiler

Havalandırma Tesisatı

Havalandırma Tesisatı Nedir ?

Havalandırma tesisatı kendi içinde sınıflara ayrılmalıdır.

  • Endüstriyel amaçlı tasarlanan havalandırma sistemleri
  • Restoran ve mutfak havalandırma sistemleri
  • Konfor amaçlı havalandırma sistemleri
  • Hijyenik havalandırma sistemleri

Endüstriyel amaçlı tasarlanan havalandırma sistemleri, patlayıcı parlayıcı ve zehirli gazları uzaklaştırmak, kötü ve baskın kokuları yok etmek, çalışan sağlığını korumak daha temiz ve sağlıklı hava koşullarında çalışmak için kullanılır.

Havalandırma Tesisatı  Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Bu ölçüm yapılmadan önce F067 Muayene öncesi hazırlık kılavuzu firmaya bildirilir.

Firmadaki Havalandırma sistemleri ile alakalı yetkili personele ulaşılır. Havalandırma sistemleri alakalı muayene öncesi yapılması gerekenlerin yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi alışverişi yapılır.

Sistemin Gözle Muayenesi: Havalandırma sisteminin teknik özellikleri, üretici firma, üretim yılı, havalandırma projesi istenir. Menfez perdelerinin açıklığı-kapalılığı. Sistemin aktif veya pasif durumuna tam kapasitede çalışır durumda olduğu tespiti yapılır. Menfezlerde temizlik kontrolleri yapılır. Motor filtrelerinin ve kayıştaki mekanik deformasyonların muayanesi yapılır.

Sistemin Projeye Uygunluğu Muayenesi: Projeye göre kurulumunun, menfez ve davlumbazların konumlarının doğru yapılıp yapılmadığı incelenir. Hava akışının gerçekleştiği Menfez /Davlumbazların ebatları ölçülür. Ve anemometre ile kanaldaki hız kayıt altına alınır. Branşmanlardaki toplam menfez debi kümülatifi, projedeki debi ile karşılaştırılır.

Periyodik Kontrolü Neye Göre Yapılır ?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, TS EN 14644-2 göre yapılır.

Havalandırma Tesisatı  Periyodik Muayenesi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır ?

Havalandırma sistemleri 6331 sayılı “ İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” na bağlı 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayınlana İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ile havalandırma sistemlerinin periyodik kontrol ve muayene işlemleri zorunlu hale gelmiştir. Yönetmelikte yılda 1 defa havalandırma sistemlerinin periyodik kontrollerinin yapılması yasal zorunluluktur.

Havalandırma Tesisatı Raporu Nasıl Hazırlanır ?

Muayenesi yapılacak sistemin İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde ve Ürünün standart’ın da belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı Teknik Uzman tarafından gözlemlendikten sonra bulunan sonuçlar rapora işlenerek Teknik Amirin onayı ile rapor hazırlanmış olur.

Periyodik Muayene Sonucu Uygunsuzluk Bulunması Halinde Ne Yapılmalıdır ?

Periyodik Muayene kontrolü yapılan Havalandırma sisteminin muayenesi yapıldıktan sonra uygunsuzluk bulunması halinde en kısa süre zarfında ekipmanın uygunsuzluklarının giderilmesi ve uygunsuzluklar giderildikten sonra ekipmanın ANOT Mühendislik Teknik Uzman tarafından tekrar muayene edilmesi gerekmektedir